Kuvaus
Valtuutettu Janne Mäkinen on jättänyt seuraavan sisältöisen valtuustoaloitteen valtuuston kokouksessa 10.11.2025:
"Tein valtuuston kokouksessa 30.lokakuuta 2023 valtuustoaloitteen, jossa esitin, että Hämeenkyrön kunnan pitäisi alkaa etsiä yritystontteja ja yrityksiä kuntaan Hanhijärven sijasta läheltä Ylöjärveä ja Tamperetta. Tämä aloitteeni ei edennyt keskustelua pidemmälle, toki vastaus siihen tuli myöhemmin, jossa todettiin, ettei kunnalla ole taloudellisia mahdollisuuksia tällaiseen hankkeeseen ryhtyä.
Tällä hetkellä Hanhijärven teollisuusalueelta on myyty yksi tontti, joka ei kyllä ole edes hyvä alku. Tilanne ei ainakaan helpotu, kun mm. elinkeinojohtajan virka on lakkautettu viimeisimpien yt-neuvotteluiden tuloksena. Kaikki varmasti ymmärtävät, että ajat on vaikeat, sitä se on ollut aiemminkin. Eikö sitten yritykset uskalla sijoittaa Hämeenkyröön mainostetun "Ketterän kunnan" sijasta sen kuuluisan harkitsevan ja hitaan maineen vuoksi? Jääkö helposti tavoitettava teollisuusalue Hämeenkyröväylää pitkin helposti ohitettavaksi, näivettyväksi nähtävyydeksi? Liekkö jopa liito-oraville liian rauhallinen paikka.
Vai pitäisikö aluetta edelleen markkinoida edullisuudellaan ja jollain sellaisella "takuunopea lupakäsittely" -porkkanalla vai onko sekin mahdoton toteuttaa? Itse ainakin toivon edelleen näkyvää ja ennenkaikkea houkuttelevan edullista tonttitarjontaa Hanhijärvelle, on kai se kuitenkin parempi saada alueelle sen tarkoitusta vastaavaa toimintaa, kuin vaan antaa alueen puskittua ja odotella ilmestyskirjan ihmeitä.
Edellä mainittuun viitaten jätän valtuustoaloitteen, jossa edellytän Hämeenkyrön kuntaa hinnoittelemaan Hanhijärven teollisuusalueen tontit nykyistä tasoa edullisemmaksi. Esitän myös aiemman, yhden tontin kauppaan johtaneen nettihuutokauppojen hyödyntämistä, jota kautta tontteja laitetaan 5 kappaletta myytäväksi korkeimman tarjouksen tehneille.
Hämeenkyrössä 10.11.2025, valtuutettu Janne Mäkinen (PS)"
Elinvoimaryhmä
Vastauksen valtuustoaloitteeseen on valmistellut elinvoimaryhmä. Ryhmän tehtävänä on elinvoiman kehittämiseen liittyvät tehtävät, elpon asioiden valmistelu ja elinkeino-ohjelman tavoitteiden toteutumisen seuraaminen. Tämä on poikkihallinnollinen ryhmä ja tarkoituksena on varmistaa kunnan sisäinen vuoropuhelu elinvoima-asioissa. Ryhmään kuuluvat kunnanjohtaja, elinympäristöjohtaja, talous- ja hallintojohtaja, työllisyyspalveluiden päällikkö, elinkeinokoordinaattori, hyvinvointikoordinaattori ja elinympäristöpalveluiden toimistopäällikkö.
Tonttihinnat ja hinta-arvio
Hanhijärven tonttien hinnoittelu on tehty hallituksessa 19.12.2022. Päätöksellä hinnoiteltiin 24 yritystonttia, joille voi rakentaa liike-, toimisto- ja tuotantotiloja. Hinnoittelu astui voimaan 1.1.2023. Hinnoittelun perusteena oli yritystonttien hintojen vertailu Pirkanmaan alueella.
Yritystontit hinnoiteltiin vyöhykkeittäin kolmeen eri vyöhykkeeseen. Hinnoittelukartta on oheismateriaalina.
Loppuvuonna 2025 teetettiin Aka-arviot Hanhijärven yritystonteista. Oheismateriaalina on tehty taulukko Aka-arvion perusteella saaduista hinnoista ja kunnan hinnoittelusta.
Kielletty valtiontuki
Kuntaa koskee EU:n valtiontukisäännös. Se määrää, että kunta ei osaa omilla toimillaan vääristää markkinoiden toimintaa ja tämä vaikuttaa esim kiinteistökaupoissa. Kunnan on etukäteen selvitettävä myytävän kiinteistön kauppahinnan markkinaehtoisuus. Mikäli kunta luovuttaisi tontin markkinahintaa alemmalla hinnalla, niin markkinahintaa alempi hinta olisi kiellettyä valtiontukea. Kunnan on valtiontukiviranomaisena huolehdittava säännösten noudattamisesta.
Markkinahinta kiinteistökaupassa
Kauppahinnan on oltava luovutushetkellä markkinaehtoinen. Markkinahinta määräytyy julkisen tarjouskilpailun kautta tai ennalta tehdyn selvityksen perusteella. Selvityksen tekee ulkopuolinen riippumaton ja tapauskohtaisesti riittävän kokemuksen omaava kiinteistön arvioija.
Saadun Aka-arvion perusteella on todettava, että Hanhijärven yritystonttien hintoja ei voida alentaa.
Markkinointi
Hanhijärven markkinoinnista on laadittu markkinointisuunnitelma, jota päivitetään vuosittain. Talven 2025-2026 toimet ovat olleet
- Sähköinen kampanja Sanoman medioissa.
- Korttikampanja A5 postikortti valituille yrityspäättäjille Tampereen seudulla ja Etelä-Pohjanmaalla poislukien hämeenkyröläiset yrityspäättäjät. Kampanjan osana on saatu sähköpostiosoitteisto samoille henkilöille.
- Sähköpostikampanja korttikampanjan osoitteistolle (lokakuu ja tammikuu)
- Henkilökohtainen kontaktointi kampanjan sähköposteihin kiinnostusta osoittaneille
- Uusi sähköpostikampanja viestin avanneille
- Verkostoituminen ja mukana oleminen tapahtumissa, joissa yrityspäättäjiä on koolla.
Aiempina vuosina on Hanhijärvelle pystytetty taulu vapaista tonteista, oltu kohteena Landefesteillä, teetetty tavallinen esite ja purkkapaketti-esite tilaisuuksissa jaettavaksi. Lisäksi tontteja on markkinoitu Sanoman, Alman ja LinkedIn sähköisissä kampanjoissa. Printti-ilmoituksia julkaistiin vuosina 2022-2024, mutta ne eivät ole olleet kovin kustannustehokkaita. Talvella 2023-2024 lähetettiin itse kerätylle osoitteistolle pirkanmaalaisia yrityspäättäjiä uutiskirje ja siitä kiinnostuneet yrityspäättäjät kontaktoitiin puhelimitse. Lisäksi elinkeinojohtaja kontaktoi omia verkostojaan ja hyödynsi tapahtumia tonteista kertomisessa.
Tonttien myynti ja markkinointi
Kunnanhallitus päätti 16.2.2026 laittaa Hanhijärven alueelta tontteja myytäväksi Huutokaupat.com kautta.
Markkinointikampanjoita tehdään säännöllisesti. Kampanjoissa panostetaan monikanavaiseen näkyvyyteen.
Kun tontit ovat Huutokaupat.comissa myynnissä, niin kerrotaan siitä talven kampajan sähköpostiviestin avanneille. Lisäksi huutokaupoista kerrotaan sähköisissä kanavissa ja Huutokaupat.com nostaa niitä omissa kanavissaan.
Yritystonttimarkkinointisivusto uudistuu tämän kevään aikana.
Yhteenveto yllä olevan selostuksen perusteella
Hanhijärven yritystonttien hintoja ei voida alentaa. Kunta on laittanut kolme tonttia myytäväksi Huutokaupat.com kautta.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Johanna Rannanjärvi, kunnanjohtaja, johanna.rannanjarvi@hameenkyro.fi
Hallitus esittää valtuustolle, että se
- saa hallituksen selostuksen vastaukseksi valtuustoaloitteeseen
- toteaa aloitteen loppuunkäsitellyksi.