Kunnanhallitus, kokous 25.8.2025

§ 152 Kaavatoimikunta 2025-2029

HMKDno-2025-286

Valmistelija

  • Ritva Asula-Myllynen, elinympäristöjohtaja, ritva.asula-myllynen@hameenkyro.fi

Kuvaus

Kuntalain 30 § mukaisesti hallitus voi asettaa toimikuntia määrätyn tehtävän hoitamista varten. 

Kunnanhallitus nimesi Hämeenkyrön ensimmäisen kaavatoimikunnan valtuustokaudelle 2021-2025 keskeiseksi kaava-asioita valmistelevaksi toimikunnaksi. Perusteena oli vahvistaa kaavoituksen yhteyttä kunnan maankäyttöpolitiikkaan ja kuntastrategiaan sekä korvata yksittäiset kaavakohtaiset työryhmät sellaisella toimikunnalla, joka vahvistaa kokonaisvaltaisesti vuoropuhelua luottamushenkilöiden, viranhaltijoiden ja valmistelukokonaisuuksien välillä.  

Keväällä 2025 toimintansa päättänyt kaavatoimikunta arvioi, että toimintamalli on ollut hyvä ja työskentely siinä on koettu mielekkääksi ja opettavaiseksi. Luottamushenkilöt ovat saaneet vaikuttaa asioihin ja ovat saaneet hyvää pohjatietoa välillä vaikeaksikin koetuista ja vieraista kaava-asioista. Päättäjät ovat voineet jakaa tietoa myös omien valtuustoryhmiensä kokouksissa. Näin kaava-asioiden käsittely on ollut sujuvaa myös kunnanhallituksen niistä päättäessä. 

Kaavatoimikunnan keskeisiä tehtäviä alkaneella valtuustokaudella ovat mm. 

  • toimia yleis- ja asemakaavojen valmistelun tukena 

  • osallistua maapoliittisen ohjelman päivitykseen 

  • ohjata hinnoittelemattomien tonttien hinnoittelun valmistelua 

  • linjata mahdollista kunnan etuosto-oikeuden käyttöä kiinteistökaupoissa 

  • hyväksyä toimikunnan vuosittaisen työohjelman 

 

Kaavatoimikunta ei ole virallinen toimielin eikä sillä ole hallintosäännössä määriteltyä päätösvaltaa, vaan sen ratkaisu- ja linjausehdotukset tulevat kunnanhallituksen päätettäväksi. Kaavatoimikunnan kokouksia on noin kuusi vuodessa. Lisäksi kaavatoimikunta tekee tutustumiskäyntejä ajankohtaisiin kohteisiin resurssien puitteissa. 

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Johanna Rannanjärvi, kunnanjohtaja, johanna.rannanjarvi@hameenkyro.fi

Hallitus

  1. perustaa toimikaudekseen kaavatoimikunnan
  2. valitsee yhteensä 5 jäsentä, joista neljä hallituksen kokouspiiristä. Tämän lisäksi elinympäristölautakunta valitsee edustajansa. 
  3. nimeää puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan hallituksen kokouspiirin edustajista
  4. valitsee viranhaltijoiden edustajat
  • kunnanjohtaja
  • elinympäristöjohtaja
  • kaavoituspäällikkö 
  • kaavasuunnittelija 
     
  1. nimeää esittelijäksi kaavoituspäällikön ja sihteeriksi kaavasuunnittelijan
  2. tarvittaessa toimikunta kutsuu asiantuntijoita, joilla on puhe- ja läsnäolo-oikeus (mm. rakennustarkastaja, maankäyttöinsinööri, ympäristötarkastaja)
  3. toimikunta toimittaa kokoustensa muistiot tiedoksi hallitukselle 
  4. toimikunnalla ei ole käytössä omaa määrärahaa, hallituksen määrärahoista kaavatoimikunnalle on varattu kokouspalkkioiden ja kokoustarjoilujen määräraha, määräraha on varattu viiteen kokoukseen vuodessa.

Tiedoksi

valitut, hallintopalvelusihteeri Myllymäki, hallintosuunnittelija Kuusela, elinympäristölautakunta