HMKDno-2025-276
Lainsäädäntö ja toimivalta
Hämeenkyrön kunnan vesihuoltolaitoksen viemäriverkoston toiminta-alue on hyväksytty 12.8.2014 § 57 teknisessä lautakunnassa ja 25.8.2014 § 91 kunnanhallituksessa.
Ympäristölautakunta on päätöksellään 16.11.2026 § 48 päättänyt delegoida vesihuoltolain 11 §:n mukaiset asiat (vapautukset liittymisvelvollisuudesta) ympäristötarkastajalle.
Ympäristölautakunnan päätös 18.04.2018 § 26 (HMKDno-2018–148): Ympäristölautakunnan linjaukset vesihuoltolain mukaisiin vapautushakemuksiin.
Vesihuoltolain 11 §:n mukaan vapautus liittämisvelvollisuudesta on myönnettävä jos:
Lisäksi edellytyksenä vesijohtoon liittämisvelvollisuudesta vapauttamiselle on, että kiinteistöllä on käytettävissä riittävästi vaatimukset täyttävää talousvettä. Edellytyksenä jätevesiviemäriin liittämisvelvollisuudesta vapauttamiselle on lisäksi, että kiinteistön jätevesien johtaminen ja käsittely voidaan järjestää ympäristönsuojelulaissa säädettyjen vaatimusten mukaisesti.
Päätös vesihuoltolain (119/2001) 11 §:n mukaisesta vapautushakemuksesta, jossa haetaan vapautusta Hämeenkyrön kunnan vesihuoltolaitoksen viemäriverkostoon liittämisvelvollisuudesta.
Hakijat
Kiinteistön Kallioinen 108-416-0007-0076:n omistaja.
Kiinteistön käyttötarkoitus ja ominaisuudet
Kiinteistöllä sijaitsee vuonna 1970 rakennettu lomarakennus. Kiinteistö on tilapäisessä käytössä noin yhden (1) viikon vuodessa ja asunnon varusteluun kuuluu kuivakäymälä. Hulevesiä ei tule. Talousvesi tuodaan kiinteistölle muualta ja löylyvetenä käytetään järvivettä. Jätevesijärjestelmää ei ole kuvattu.
Hakemuksen perustelut
Hakija hakee vapautusta Hämeenkyrön kunnan vesihuoltolaitoksen viemäriverkostoon liittämisestä mm. seuraavin perustein: Kiinteistö on vähäisessä käytössä (muutamana päivänä kesällä) ja juomavesi ostetaan kaupasta.
Olosuhteet
Kiinteistö sijaitsee viemäriverkoston toiminta-alueella. Kiinteistö ei sijaitse pohjavesialueella.
Lausunnot
Hakemuksesta on pyydetty lausunto Pirtevalta ja Hämeenkyrön kunnan vesihuoltolaitokselta.
Pirtevan lausunto: Puollan vapautusta, vaikka hakemuksen tiedot ovat puutteelliset. Mökki on hakijan mukaan käytössä muutamana päivänä kesällä. Kuivakäymäläjätteet tulee käsitellä asianmukaisesti. Mikäli kiinteistön käyttö olellisesti lisääntyy tai siellä tehdään rakennuslupaa edellyttäviä toimenpiteitä, tulisi se liittää vesi- ja viemäriverkostoon.
Hämeenkyrön kunnan vesihuoltolaitoksen lausunto: Kiinteistö sijaitsee viemäriverkoston toiminta-alueella ja se on mahdollista liittää viemäriin paineviemärinä kiinteistöpumppaamolla varustettuna.
Kiinteistölle Kallioinen 108-416-0007-0076 myönnetään määräaikainen vapautus viemäriverkostoon liittämisvelvollisuudesta. Vapautus on voimassa 31.12.2035 saakka, jonka jälkeen kiinteistö tulee liittää viemäriverkostoon. Mikäli kiinteistön käyttö olellisesti lisääntyy tai siellä tehdään rakennuslupaa edellyttäviä toimenpiteitä, tulisi se liittää vesi- ja viemäriverkostoon.
Päätöksen perustelut
Kiinteistön käyttö on hyvin vähäistä, vain muutaman päivän vuodessa ja koska kyseessä on kantovedellinen lomarakennus, on vesien syntyminen vähäistä. Kiinteistö sijaitsee rantavyöhykkeellä, suhteellisen lähellä rantaa, jonka vuoksi on perusteltua, että mikäli kiinteistön käytössä tapahtuu merkittävää lisääntymistä, tulee kiinteistö liittää jätevesiviemäriin. Kiinteistön määräaikaisen vapauttamisen ei katsota vaarantavan vesihuollon taloudellista tai asianmukaista hoitamista kunnan vesihuoltolaitoksen viemäriverkoston toiminta-alueella.
Sovelletut oikeusohjeet
Vesihuoltolaki (119/2001) 10, 11, 32, 33 §
Laki vesihuoltolain muuttamisesta (681/2014)
Ympäristönsuojelulaki (527/2014) 155 §