Kunnanhallitus, kokous 25.8.2025

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 152 Kaavatoimikunta 2025-2029

HMKDno-2025-286

Valmistelija

  • Ritva Asula-Myllynen, elinympäristöjohtaja, ritva.asula-myllynen@hameenkyro.fi

Kuvaus

Kuntalain 30 § mukaisesti hallitus voi asettaa toimikuntia määrätyn tehtävän hoitamista varten. 

Kunnanhallitus nimesi Hämeenkyrön ensimmäisen kaavatoimikunnan valtuustokaudelle 2021-2025 keskeiseksi kaava-asioita valmistelevaksi toimikunnaksi. Perusteena oli vahvistaa kaavoituksen yhteyttä kunnan maankäyttöpolitiikkaan ja kuntastrategiaan sekä korvata yksittäiset kaavakohtaiset työryhmät sellaisella toimikunnalla, joka vahvistaa kokonaisvaltaisesti vuoropuhelua luottamushenkilöiden, viranhaltijoiden ja valmistelukokonaisuuksien välillä.  

Keväällä 2025 toimintansa päättänyt kaavatoimikunta arvioi, että toimintamalli on ollut hyvä ja työskentely siinä on koettu mielekkääksi ja opettavaiseksi. Luottamushenkilöt ovat saaneet vaikuttaa asioihin ja ovat saaneet hyvää pohjatietoa välillä vaikeaksikin koetuista ja vieraista kaava-asioista. Päättäjät ovat voineet jakaa tietoa myös omien valtuustoryhmiensä kokouksissa. Näin kaava-asioiden käsittely on ollut sujuvaa myös kunnanhallituksen niistä päättäessä. 

Kaavatoimikunnan keskeisiä tehtäviä alkaneella valtuustokaudella ovat mm. 

  • toimia yleis- ja asemakaavojen valmistelun tukena 

  • osallistua maapoliittisen ohjelman päivitykseen 

  • ohjata hinnoittelemattomien tonttien hinnoittelun valmistelua 

  • linjata mahdollista kunnan etuosto-oikeuden käyttöä kiinteistökaupoissa 

  • hyväksyä toimikunnan vuosittaisen työohjelman 

 

Kaavatoimikunta ei ole virallinen toimielin eikä sillä ole hallintosäännössä määriteltyä päätösvaltaa, vaan sen ratkaisu- ja linjausehdotukset tulevat kunnanhallituksen päätettäväksi. Kaavatoimikunnan kokouksia on noin kuusi vuodessa. Lisäksi kaavatoimikunta tekee tutustumiskäyntejä ajankohtaisiin kohteisiin resurssien puitteissa. 

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Johanna Rannanjärvi, kunnanjohtaja, johanna.rannanjarvi@hameenkyro.fi

Hallitus

  1. perustaa toimikaudekseen kaavatoimikunnan
  2. valitsee yhteensä 5 jäsentä, joista neljä hallituksen kokouspiiristä. Tämän lisäksi elinympäristölautakunta valitsee edustajansa. 
  3. nimeää puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan hallituksen kokouspiirin edustajista
  4. valitsee viranhaltijoiden edustajat
  • kunnanjohtaja
  • elinympäristöjohtaja
  • kaavoituspäällikkö 
  • kaavasuunnittelija 
     
  1. nimeää esittelijäksi kaavoituspäällikön ja sihteeriksi kaavasuunnittelijan
  2. tarvittaessa toimikunta kutsuu asiantuntijoita, joilla on puhe- ja läsnäolo-oikeus (mm. rakennustarkastaja, maankäyttöinsinööri, ympäristötarkastaja)
  3. toimikunta toimittaa kokoustensa muistiot tiedoksi hallitukselle 
  4. toimikunnalla ei ole käytössä omaa määrärahaa, hallituksen määrärahoista kaavatoimikunnalle on varattu kokouspalkkioiden ja kokoustarjoilujen määräraha, määräraha on varattu viiteen kokoukseen vuodessa.

Päätös

Hyväksyttiin.

Kaavatoimikuntaan valittiin viisi jäsentä kokouspiiristä. Puheenjohtajaksi valittiin Viljo Paavola ja varapuheenjohtajaksi Kirsi Parhankangas.

  • Viljo Paavola, puheenjohtaja
  • Kirsi Parhankangas, varapuheenjohtaja
  • Eeva Harhala
  • Mirka Löf
  • Katariina Pylsy

Tiedoksi

valitut, hallintopalvelusihteeri Myllymäki, hallintosuunnittelija Kuusela, elinympäristölautakunta

Muutoksenhaku

Tähän päätökseen tyytymätön voi tehdä kirjallisen oikaisuvaatimuksen. Päätökseen ei saa hakea muutosta valittamalla tuomioistuimeen.

Oikaisuvaatimusoikeus
Oikaisuvaatimuksen saa tehdä:
-    se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen), sekä
-    kunnan jäsen

Oikaisuvaatimusaika
Oikaisuvaatimus on tehtävä 14 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista.
Oikaisuvaatimus on toimitettava Hämeenkyrön kunnan kirjaamoon määräajan viimeisenä päivänä ennen kirjaamon aukioloajan päättymistä, kello 15.00 mennessä.

Kunnan jäsenen ja kuntalain 137 §:n 2 momentissa tarkoitetun kunnan katsotaan saaneen päätöksestä tiedon seitsemän päivän kuluttua siitä, kun pöytäkirja on nähtävänä yleisessä tietoverkossa. Asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon, jollei muuta näytetä, 7 päivän kuluttua kirjeen lähettämisestä, 3 päivän kuluttua sähköpostin lähettämisestä, saantitodistuksen osoittamana aikana tai erilliseen tiedoksisaantitodistukseen merkittynä aikana.

Tiedoksisaantipäivää ei lueta oikaisuvaatimusaikaan. Jos oikaisuvaatimusajan viimeinen päivä on pyhäpäivä, itsenäisyyspäivä, vapunpäivä, joulu- tai juhannusaatto tai arkilauantai, saa oikaisuvaatimuksen tehdä ensimmäisenä arkipäivänä sen jälkeen.

Oikaisuvaatimuksen muoto ja sisältö
Oikaisuvaatimus on tehtävä kirjallisesti. Myös sähköinen asiakirja täyttää vaatimuksen kirjallisesta muodosta.
Oikaisuvaatimuksesta on käytävä ilmi vaatimus perusteineen ja se on tekijän allekirjoitettava.

Oikaisuvaatimuksessa on lisäksi ilmoitettava tekijän nimi, kotikunta, postiosoite ja puhelinnumero. Jos oikaisuvaatimuspäätös voidaan antaa tiedoksi sähköisenä viestinä, yhteystietona pyydetään ilmoittamaan myös sähköpostiosoite.

Oikaisuvaatimusviranomainen
Viranomainen, jolle oikaisuvaatimus tehdään, on Hämeenkyrön  kunnan kunnanhallitus.

Postiosoite:  Härkikuja 7, 39100 Hämeenkyrö
Sähköpostiosoite: kirjaamo@hameenkyro.fi
Puhelinnumero:  03 - 565 23000          

Pöytäkirja
Päätöstä koskevia pöytäkirjan otteita ja liitteitä voi pyytää Hämeenkyrön kunnan kirjaamosta kirjaamon aukioloaikana ma-pe klo 9.00 - 15.00.
Hämeenkyrön kunta
Härkikuja 7, 39100 Hämeenkyrö
kirjaamo@hameenkyro.fi
Puhelin: (03) 565 23000