§ 14 Päätös vesihuoltolain 11 §:n mukaisesta hakemuksesta; Vierikko 108-414-0002-0018

Lataa 

HMKDno-2025-276

Päätöspäivämäärä

10.9.2025

Päätöksen tekijä

Ympäristötarkastaja

Päätöksen peruste

Lainsäädäntö ja toimivalta

Hämeenkyrön kunnan vesihuoltolaitoksen viemäriverkoston toiminta-alue on hyväksytty 12.8.2014 § 57 teknisessä lautakunnassa ja 25.8.2014 § 91 kunnanhallituksessa.

Ympäristölautakunta on päätöksellään 16.11.2026 § 48 päättänyt delegoida vesihuoltolain 11 §:n mukaiset asiat (vapautukset liittymisvelvollisuudesta) ympäristötarkastajalle.

Ympäristölautakunnan päätös 18.04.2018 § 26 (HMKDno-2018–148): Ympäristölautakunnan linjaukset vesihuoltolain mukaisiin vapautushakemuksiin.

Vesihuoltolain 11 §:n mukaan vapautus liittämisvelvollisuudesta on myönnettävä jos:

  1. liittäminen verkostoon muodostuisi kiinteistön omistajalle tai haltijalle kohtuuttomaksi, kun otetaan huomioon kiinteistön vesihuoltolaitteiston rakentamisesta aiheutuneet kustannukset, liittämisestä aiheutuvat kustannukset, vesihuoltolaitoksen palvelujen vähäinen tarve tai muu vastaava erityinen syy; ja
  2. vapauttaminen ei vaaranna vesihuollon taloudellista ja asianmukaista hoitamista vesihuoltolaitoksen toiminta-alueella.

Lisäksi edellytyksenä vesijohtoon liittämisvelvollisuudesta vapauttamiselle on, että kiinteistöllä on käytettävissä riittävästi vaatimukset täyttävää talousvettä. Edellytyksenä jätevesiviemäriin liittämisvelvollisuudesta vapauttamiselle on lisäksi, että kiinteistön jätevesien johtaminen ja käsittely voidaan järjestää ympäristönsuojelulaissa säädettyjen vaatimusten mukaisesti.

Kuvaus

Päätös vesihuoltolain (119/2001) 11 §:n mukaisesta vapautushakemuksesta, jossa haetaan vapautusta Hämeenkyrön kunnan vesihuoltolaitoksen viemäriverkostoon liittämisvelvollisuudesta.

 

Hakijat

Kiinteistön Vierikko 108-414-0002-0018:n omistaja.

 

Kiinteistön käyttötarkoitus ja ominaisuudet

Kiinteistöllä on asuinrakennus ja saunarakennus. Kiinteistö on tilapäisessä käytössä noin 3 kuukautta vuodessa. Rakennuksen varustelutasoon kuuluu kuivakäymälä ja tiskiallas. Hulevedet imeytetään maahan ja talousvesi saadaan kiinteistöllä sijaitsevasta rengaskaivosta tiskialtaaseen ja pihakasteluun. Juomavesi kannetaan kiinteistölle muualta ja se riittää talouden tarpeisiin. Jätevedet (pesuvedet, tiskivedet) imeytetään maahan. Jätevesien purkupaikan tai imeytysjärjestelmän suojaetäisyyys on kiinteistön rajasta 5-10 metriä, vesistöstä noin 100 metriä ja omasta talousvesikaivosta 20 metriä.

 

Hakemuksen perustelut

Hakija hakee vapautusta Hämeenkyrön kunnan vesihuoltolaitoksen viemäriverkostoon liittämisestä mm. seuraavin perustein: Kiinteistö on vähäisellä käytöllä ja liittyminen jätevesiviemäriin tulisi kohtuuttoman kalliiksi. Rakennus on myös kylmillään talven aikana.

 

Olosuhteet

Kiinteistö sijaitsee viemäriverkoston toiminta-alueella. Kiinteistö ei sijaitse pohjavesialueella.

 

Lausunnot

Hakemuksesta on pyydetty lausunto Pirtevalta sekä Hämeenkyrön kunnan vesihuoltolaitokselta.

 

Pirtevan lausunto: Puollan vapautusta. Kuivakäymäläjätteet tulee käsitellä asianmukaisesti, eikä siitä saa aiheutua terveyshaittaa. Hakemuksessa ei mainittu onko talousveden laatua tutkittu, eikä vapautusta haeta vesijohtoon liittymisvelvollisuudesta. Talousveden laatua tulee tarkkailla säännöllisesti otettavin näyttein. Mikäli kiinteistön käyttö oleellisesti lisääntyy tai siellä tehdään rakennuslupaa edellyttäviä toimenpiteitä, tulisi se liittää vesi- ja viemäriverkostoon.

Hämeenkyrön kunnan vesihuoltolaitoksen lausunto: Kiinteistö sijaitsee viemäriverkoston toiminta-alueella ja se on mahdollista liittää viemäriin paineviemärinä kiinteistöpumppaamolla varustettuna.

Päätös

Kiinteistölle Vierikko 108-414-0002-0018 myönnetään määräaikainen vapautus viemäriverkostoon liittämisvelvollisuudesta. Vapautus on voimassa 31.12.2035,​ jonka jälkeen kiinteistö tulee liittää viemäriverkostoon. Myös mikäli kiinteistön käyttö oleellisesti lisääntyy tai siellä tehdään rakennuslupaa edellyttäviä toimenpiteitä, tulisi se liittää vesi- ja viemäriverkostoon.

Talousveden laatua tulee seurata säännöllisesti.

 

Päätöksen perustelut

Kiinteistön määräaikaisen vapauttamisen ei katsota vaarantavan vesihuollon taloudellista tai asianmukaista hoitamista kunnan vesihuoltolaitoksen viemäriverkoston toiminta-alueella. Kiinteistön käyttö on vähäistä ja kiinteistöllä syntyy vain harmaita jätevesiä. Liittymiskulut nousisivat kohtuuttoman korkeiksi. Jätevesien käsittelyjärjestelmä ei täytä nykyvaatimuksia, mutta etäisyys vesistöstä on suuri. Mikäli kiinteistön käyttö oleellisesti lisääntyy tai kiinteistöllä tehdään rakennusvalvonnan lupaa vaativa toimenpide, jätevesijärjestelmä tulee saneerata vaatimusten mukaiseksi.

 

Sovelletut oikeusohjeet

Vesihuoltolaki (119/2001) 10, 11, 32, 33 §

Laki vesihuoltolain muuttamisesta (681/2014)

Ympäristönsuojelulaki (527/2014) 155 §

Allekirjoitus

Heidi Kotiporo, vs. ympäristötarkastaja

Organisaatiotieto

Tekniset palvelut