Kuvaus
Kuntaan on aiemmin toimitettu 21.5.2025 päivätty vahingonkorvausvaade Aisatiellä tapahtuneesta kaatumisesta. Yhdyskuntatekniikan päällikkö on tehnyt asiasta päätöksen 16.6.2025 §4, jossa on korvausvaade on hylätty.
Asianomainen on toimittanut kuntaan 2.7.2025 oikaisuvaatimuksen, joka on tullut perille oikaisuvaatimusajan puitteissa.
Oikaisuvaatimuksessa todetaan asianosaisen olevan vähän pettynyt annettuun päätökseen. Hän kertoo, että on tullut Aisatietä Koulukadun suunnasta ajoradan reunaa, koska siinä ei ole jalkakäytää. Hän oli jo tullut Sarven levityksen ohi, kun tienreunaan oli jäänyt enemmään lunta, jonka alla oli jäätä. Jos jää olisi näkynyt, hän olisi kääntynyt takaisin ja mennyt Sarven levityksen kautta. Elinympäristöpalveluista oli tievastaava käynyt katsomassa paikkaa ja soitti Aisatieltä ja sanoi, että "kyllä tästä joku korvaus tulee".
Korvausvastuun syntyminen edellyttää tuottamusta eli liukastumisen tapauksessa sitä, että kunnossapidosta vastuussa oleva taho ei ole suorittanut huolellisesti liukkaudentorjuntaa.
Kunnossapidon taso määräytyy kunkin kulkuväylän varsinaisen liikenteen mukaan eli ajoradan alue on pidettävä moottoriajoneuvoliikenteen edellyttämässä kunnossa ja kevyen liikenteen väylät jalankulku- ja pyöräliikenteen edellyttämässä kunnossa.
Kunnan kunnallistekniikka yksikkö katsoo, että talvikunnossapito ajoradalla oli suoritettu huolellisesti ja asianmukaisesti.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Ritva Asula-Myllynen, elinympäristöjohtaja, ritva.asula-myllynen@hameenkyro.fi
Elinympäristölautakunta hylkää oikaisuvaatimuksen.