Kuvaus
Hämeenkyrön kunnan talouden tasapainottaminen edellyttää toimenpiteitä, joita ilman yhteistoimintaneuvotteluja ei voida tehdä.
Taloussuunnitelma laadittiin hallituksen hyväksymän raamin mukaisesti alijäämäisenä, jonka valtuusto hyväksyi kokouksessaan 16.12.2024 § 60. Kyseisen päätöksen ja vuoden 2025 tuloveroprosenttia koskevan päätöksen (11.11.2025 § 55) perusteella vuoden 2025 budjetoitu alijäämä on 3,5 miljoonaa euroa. Lisäksi taloussuunnitelman mukaan budjetoitu alijäämä on 1,7 miljoonaa euroa vuonna 2026.
Heikon taloustilanteen taustalla on seuraavat seikat:
- Sote-kiinteistöistä saatujen asetuksen mukaisen ja kunnan kiinteistöihin kohdistuvia menoja suurempien tulojen kuluttaminen käyttötalousmenoihin
- palkkamenojen kasvu valtakunnallisten sopimusten mukaisesti
- yleinen kustannustason nousu
- TE-palvelujen siirron resurssointi ja rahoitusvastuun kasvaminen työttömyysetuuksissa
- merkittävä tulojen lasku erityisesti varhaiskasvatuksessa
- valtionosuuden vähentyminen.
Suunnitelmavuosina taloutta heikentävät edelleen:
- valtakunnallisten sopimusten mukainen palkkamenojen kasvaminen
- yleinen kustannustason nousu
- mahdollinen valtionosuusjärjestelmän muutos
- Sote-kiinteistöjen yhtiöittämisvelvoite
- konserniyhtiöiden toimintaedellytysten varmistaminen.
Hämeenkyrön kunnan taseessa oli 31.12.2024 kertynyttä ylijäämää 4,2 miljoonaa euroa. Valtuuston 26.5.2025 § 30 hyväksymän muutostalousarvion mukaan vuoden 2025 tulos on 4,3 miljoonaa euroa alijäämäinen.
Talouden tasapainottamisen euromäärä suunnitelmakaudella on 4 miljoonan euron vähennys. Keinoina ovat veroprosentin muutos ja toimintakatteen pienentäminen.
Kuntalain 110 § määrää tasapainotusvelvoitteen mukaan taloussuunnitelman on oltava tasapainossa tai ylijäämäinen. Kunnan taseeseen kertynyt alijäämä tulee kattaa enintään neljän vuoden kuluessa tilinpäätöksen vahvistamista seuraavan vuoden alusta lukien. Kunnan tulee taloussuunnitelmassa päättää yksilöidyistä toimenpiteistä, joilla alijäämä mainittuna ajanjaksona katetaan.
Taloudellisen tilanteen takia Hämeenkyrön kunta aloittaa koko henkilöstöä koskevat yhteistoimintaneuvottelut työnantajan ja henkilöstön välisestä yhteistoiminnasta kunnassa ja hyvinvointialueella annetun lain mukaisesti.
Työnantajan ja henkilöstön välisestä yhteistoiminnasta kunnassa ja hyvinvointialueella annetun lain (449/2007) mukaan työnantajan ja henkilöstön välisessä yhteistoiminnassa käsitellään ainakin sellaiset asiat, jotka koskevat:
- henkilöstön asemaan merkittävästi vaikuttavia muutoksia työn organisoinnissa, kunnan tai hyvinvointialueen palvelurakenteessa, kuntajaossa tai kuntien tai hyvinvointialueiden tai näiden välisessä yhteistyössä;
- palvelujen uudelleen järjestämisen periaatteita, jos asialla voi olla ulkopuolisen työvoiman käytöstä tai liikkeen luovutuksesta johtuvia tai muita olennaisia henkilöstövaikutuksia;
- henkilöstöön, henkilöstön kehittämiseen ja tasa-arvoiseen kohteluun sekä työyhteisön sisäiseen tietojenvaihtoon liittyviä periaatteita ja suunnitelmia;
- taloudellisista tai tuotannollisista syistä toimeenpantavaa osa-aikaistamista, lomauttamista tai irtisanomista.
Jos työnantajan harkitsema irtisanominen, lomauttaminen tai osa-aikaistaminen kohdistuu alle kymmeneen työntekijään taikka enintään 90 päivää kestävä lomauttaminen kohdistuu vähintään kymmeneen työntekijään, työnantajan katsotaan täyttäneen neuvotteluvelvoitteensa, kun neuvotteluja on käyty 14 päivän ajanjaksona niiden alkamisesta lukien, ellei yhteistoimintaneuvotteluissa toisin sovita.
Jos työnantajan harkitsema irtisanominen, osa-aikaistaminen tai 90 päivää pidempi lomauttaminen kohdistuu vähintään kymmeneen työntekijään, työnantajan katsotaan täyttäneen neuvotteluvelvoitteensa, kun neuvotteluja on käyty vähintään kuuden viikon ajanjaksona niiden alkamisesta lukien, ellei yhteistoimintaneuvotteluissa toisin sovita.
Hallintosäännön 97 § mukaan hallituksen ratkaisuvaltaan kuuluu päättää koko kuntaa koskevan yhteistoimintamenettelyn käynnistämisestä.