Hyvinvointijaosto, kokous 6.5.2026

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 27 Kirjaston aukioloajat 2026

HMKDno-2026-209

Valmistelija

  • Minna Al-Taeshi, kirjasto- ja kulttuuripäällikkö, vapaa-aikapäällikkö, minna.al-taeshi@hameenkyro.fi

Kuvaus

Hyvinvointijaosto päätti edellisen kerran kirjaston aukioloajoista 21.5.2025 § 34.  Hämeenkyrön kunnan  yhteistoimintaneuvotteluissa sovittiin, että toisen kirjastovirkailijan paikka jätetään täyttämättä kirjastovirkailijan eläköitymisen myötä 2026.

Hämeenkyrön kirjaston omatoimikirjasto mahdollistaa kirjaston käytön entistä laajemmilla aukioloilla. Kirjaston 3,3 htv:n henkilöresurssia halutaan edelleen kohdistaa koulujen ja päiväkotien palveluihin. 

Esitys kirjaston aukioloajoiksi 1.9.2026 alkaen:

talviaika (syyskuu-toukokuu)

 

omatoimi

  palveluaika omatoimi
maanantai ja tiistai   7-12   12-19   19-21
keskiviikko   7-21   ei asiakaspalvelua    
torstai   7-11   11-16   16-21
perjantai   7-11   11-16   16-18

lauantai
syyskuu-marraskuu ja
tammikuu-maaliskuu

    10-15   15-18

lauantai
joulukuu, huhti- ja toukokuu

  7-18  ei asiakaspalvelua  
sunnuntai    7-18  ei asiakaspalvelua  

 

kesäaikana (kesäkuu-elokuu)

   omatoimi  palveluaika   omatoimi
maanantai ja tiistai                  7-11    11-18    18-21
keskiviikko ja torstai    7-11    11-16    16-21
perjantai    7-11    11-16  
lauantai    7-18   ei asiakaspalvelua  
sunnuntai    7-18   ei asiakaspalvelua  

 

Hallintosäännön § 107 mukaan hyvinvointijaosto päättää olennaisista vapaa-aikapalvelujen vastuualueen palvelutasoon liittyvistä muutoksista.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Minna Al-Taeshi, kirjasto- ja kulttuuripäällikkö, vapaa-aikapäällikkö, minna.al-taeshi@hameenkyro.fi

Hyvinvointijaosto päättää

1.     kirjaston aukioloajat 1.9.2026 alkaen taulukon mukaisesti

2.     Hämeenkyrön kirjasto- ja kulttuuripäällikölle oikeuden tehdä vähäisiä ja väliaikaisia muutoksia aukioloaikoihin tilanteen niin vaatiessa

 

 

Päätös

Hyväksyttiin.


Muutoksenhaku

Tähän päätökseen tyytymätön voi tehdä kirjallisen oikaisuvaatimuksen. Päätökseen ei saa hakea muutosta valittamalla tuomioistuimeen.

Oikaisuvaatimusoikeus
Oikaisuvaatimuksen saa tehdä:
-    se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen), sekä
-    kunnan jäsen

Oikaisuvaatimusaika
Oikaisuvaatimus on tehtävä 14 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista.
Oikaisuvaatimus on toimitettava Hämeenkyrön kunnan kirjaamoon määräajan viimeisenä päivänä ennen kirjaamon aukioloajan päättymistä, kello 15.00 mennessä.

Asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon, jollei muuta näytetä, seitsemän päivän kuluttua kirjeen lähettämisestä. Käytettäessä tavallista sähköistä tiedoksiantoa katsotaan asianosaisen saaneen tiedon päätöksestä kolmantena päivänä viestin lähettämisestä, jollei muuta näytetä. Kunnan jäsenen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon, kun pöytäkirja on asetettu yleisesti nähtäväksi. Tiedoksisaantipäivää ei lueta oikaisuvaatimusaikaan. Jos oikaisuvaatimusajan viimeinen päivä on pyhäpäivä, itsenäisyyspäivä, vapunpäivä, joulu- tai juhannusaatto tai arkilauantai, saa oikaisuvaatimuksen tehdä ensimmäisenä arkipäivänä sen jälkeen.

Oikaisuvaatimuksen muoto ja sisältö
Oikaisuvaatimus on tehtävä kirjallisesti. Myös sähköinen asiakirja täyttää vaatimuksen kirjallisesta muodosta. Oikaisuvaatimuksesta on käytävä ilmi vaatimus perusteineen ja se on tekijän allekirjoitettava.
Oikaisuvaatimuksessa on lisäksi ilmoitettava tekijän nimi, kotikunta, postiosoite ja puhelinnumero. Jos oikaisuvaatimuspäätös voidaan antaa tiedoksi sähköisenä viestinä, yhteystietona pyydetään ilmoittamaan myös sähköpostiosoite.

Oikaisuvaatimusviranomainen
Viranomainen, jolle oikaisuvaatimus tehdään on Hämeenkyrön kunnan hyvinvointijaosto.
Postiosoite:  Härkikuja 7, 39100 Hämeenkyrö
Sähköpostiosoite: kirjaamo@hameenkyro.fi
Puhelinnumero:  03 - 565 23000